WordPress SSL(HTTPS) Ayarı Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizi SSL sertifikalı ve https bağlantılı seo uyumlu ve güvenli site haline getirmek için satın almış olduğunuz bir sertifika, yapılması gereken küçük bir düzenleme ve eklentiye ihtiyacımız var.

Google tarafından kullanılması önerilen SSL (Secure Socket Layer) yani https://  güvenli bağlantı sertifikaları artık son zamanda oldukça önemli bir konu haline geldi. Bloglarda  e-ticaret olsada olmasada  tarayıcılarda ki bu site güvenli değil ibaresi kullanıcılara olumsuz olarak yansıyor. Son zamanlarda e-ticaret sitelerinin artması ve gelişmesiyle birlikte verilerin güvenliğini kontrol altına alabilmek için sertifikalar önemli bir rol oynamaya başladı. “Güvensiz” bir site anlayışı olmaması için SSL sertifikalarının kullanılması gerekiyor.

Ayrıca HTTPS bağlantıların yani güvenli SSL sertifikasına sahip bağlantıların SEO açısından da önemli olduğunu düşünmekteyiz. Öncelik veriyor mu bilinmez ancak mutlaka bir artı avantajı olmaktadır.

SSL Sertifikalı Güvenli Bağlantı Neden Gerekli ?

Kısacası SSL’den bahsettikten sonra WordPress için HTTPS link ayarları ve SSL sertifikası uygulama işlemine geçelim. SSL sertifikasını bütün domain ve hosting firmaları tedarik etmekte. Kurulum için firmalar destek vermektedir. Satın almış olduğunuz sertifikanın sunucunuza kurulum işlemi tamamlandıktan sonra;

WordPress bloğunuzda yapılması gereken işlemler sırasıyla;

  • İlk Yapılması gereken işlem; Wp-admin panelinizden Ayarlar  –> Genel sekmesinde yer alan, WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) kısmındaki varolan http://www.siteniz.com adreslerini https://www.siteniz.com olarak düzenlemek. Bu aşamadan sonra bağlantılarınız çalışmayacaktır. Çünki .htaccess dosyasının düzenlenmesi gerekiyor.
wordpress https ayarı
  • İkinci olarak da ihtiyacımız olan Really Simple SSL eklentisini kurmak. Eklentilerden yeni ekle diyerek yada manuel olarak Really Simple SSL eklentisini kurmalısınız.  (Bu bağlantıya tıklayarak wordpress eklenti sayfasından eklentiyi indirebilirsiniz.) Kurulum ve etkinleştirme işleminden sonra yapmanız gereken  wp-admin –> ayarlar –> SSL bağlantısına gidip, ayarları düzenlemek. Benim ayarlarım alttaki resimde mevcut. Bu şekilde ayarlayıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayarları kaydetmeyi unutmayın. Bu eklenti sayesinde tüm linkler https:// olarak yönlendirilmektedir. Yeni eklediğiniz yazılar otomatik olarak https bağlantı olsada eski bağlantılar eklenti sayesinde düzeltilecektir.
wordpress Really Simple SSL ayarları
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beğenebileceğin içerikler